Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Kazimierski rynek - powód do dumy?

Kazimierza Wielka prawa miejskie uzyskała w roku 1959, a więc jest miastem bardzo młodym. Kilka lat temu w centrum miasta powstała zabudowa z placem pośrodku, która kiedyś miała stać się kazimierskim rynkiem. Jak wygląda ten plac, budynki wokół niego oraz jaka jest jego funkcjonalność na chwilę obecną? Postanowiłem napisać o tym parę zdań, ponieważ często w rozmowach o naszym mieście ten temat jest poruszany. 

Fakty: 

 • obecnie wokół placu zlokalizowanych jest wiele placówek usługowo-handlowych, które nieźle wkomponowały się w całość planu tego miejsca
 • w bezpośrednim sąsiedztwie placu, na mniejszym placyku jest kilka stoisk, gdzie można kupić warzywa, owoce, a także obuwie (swoją drogą czy jakimś pomysłem nie byłoby postawienie tam jednakowych, drewnianych kramów z zadaszeniem, aby jakoś „uporządkować” to miejsce i ułatwić tym ludziom handel?) 
 • znajduje się tam także kilka stanowisk dla busów (mini dworzec) oraz miejsce dla postoju taxi
 • na środku placu oraz wokół niego wytyczonych jest kilkadziesiąt miejsc parkingowych

Należałoby się zastanowić czy obecnie w naszym mieście, aspirującym w niedalekiej przyszłości do miana uzdrowiska, nie powinniśmy pomyśleć o innej koncepcji tego placu? Czy zamiast zwykłego parkingu, nie powinien powstać tam rynek miejski z prawdziwego zdarzenia? Moim zdaniem tak. Na to jednak potrzeba czasu. Ktoś musi opracować koncepcję architektoniczną, ktoś musi ją zatwierdzić, jeszcze inny zrealizować itd. Problemem na teraz jest to, że ilekroć ktoś podjeżdża tam autem, nie ma tam gdzie zaparkować lub jest to bardzo trudne. Spora ilość samochodów, które zajmują miejsca parkingowe to pojazdy ludzi dojeżdżających do pracy busami (do Krakowa i innych miejsc). Samochody te często stoją tam w dni powszednie po 10 godzin dziennie. Jest to problem również tamtejszych przedsiębiorców. Część osób w sytuacji braku miejsca do zaparkowania rezygnuje z zakupów czy usług tam zlokalizowanych i udaje się do innych miejsc, gdzie zaparkować jest o wiele łatwiej. Podobna sytuacja jest z parkingami przed ciągiem sklepów od strony drogi Kraków – Busko-Zdrój. Rozmawiałem z osobami prowadzącymi działalność przy tym placu, a także ich pracownikami. Nie spotkałem osoby, która nie byłaby za tym, aby w jakimś zakresie wprowadzić tam strefę płatnego parkowania. W związku z tym moja propozycja jest następująca:

 • pierwsza godzina parkowania bezpłatna
 • bilet parkingowy za każdą następną godzinę parkowania (nie musi to być duża kwota – np. 1 zł za godzinę) 
 • wyznaczenie kilkunastu miejsc dla przedsiębiorców lub ich pracowników oraz wprowadzenie dla nich karnetów parkingowych (przykładowo karnet miesięczny za 20 zł)

Moim zdaniem wyeliminuje to zostawianie tam samochodu na cały dzień, a co za tym idzie blokowanie miejsca parkingowego dla innych. Nieopodal (200 m od rynku), przy zalewie i wejściu do parku został stworzony parking, gdzie osoby dojeżdżające do pracy busami mogłyby zostawiać swoje samochody. Dla tych ludzi można tam również stworzyć przystanek. Z tego co wiem, to nawet sami kierowcy busów narzekają obecnie, że parking na rynku jest przepełniony i trudniej jest im realizować tam swoje zadania. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych z Urzędu Miasta wiem, że temat odpłatności miejsc parkingowych przewija się tam często i dyskutowany jest na bieżąco. Każdy boi się jednak wnieść jakąkolwiek inicjatywę, nie mówiąc o podjęciu decyzji. Powyżej przedstawiłem jedno z możliwych rozwiązań. Czy jest ono optymalne? Nie wiem. Wiem jednak, że skorzystaliby na nim zarówno przedsiębiorcy, jak i ich klienci. Myślę, że nawet osoby, które dotychczas zostawiają tam swoje auta na cały dzień, przyjęliby te zmiany ze zrozumieniem. Co Wy o tym sądzicie? Może uważacie, że parking i mini dworzec busów należy już teraz przenieść bliżej zalewu? Tutaj zaś powinien zostać tylko zwykły przystanek, a całość powinna zostać zaadoptowana na rynek z prawdziwego zdarzenia? Zachęcam do pisania i komentowania oraz do udziału w sondzie:/czy-wedlug-ciebie-na-kazimierskim-rynku-powinno-sie-0 

Rynek – centralny plac miejscowości, charakterystyczny dla urbanistyki europejskich miast. Termin „Rynek” pochodzi od niemieckiego „Ring” i zazwyczaj utożsamia się go z zabudową na planie czworokąta. Bardzo często lokalizowano przy nim ratusz - siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu główną świątynię miasta. Rynki zostały wytyczone w większości polskich miast i niektórych wsiach, których prawa lokacyjne wydano w średniowieczu. Nie posiadają ich natomiast miasta lokowane później, przede wszystkim te, które rozwinęły się i uzyskały prawa miejskie w XIX i XX wieku (za wikipedią).

Adrian Koper.

 

Komentarze

popieram pomysł z opłatami za parking i zrobienie dodatkowego przystanku busów na parkingu pod zalewem!!! Przecież teraz najczęściej nie sposób zrobic zakupy w rynku, bo cały jest zablokowany samochodami parkującymi cały dzień. Może władza przestanie się bać podjęcia decyzji, a przy okazji stworzą się ze dwa miejsca pracy dla parkingowych.

Rynek powinien byc "sercem"miasteczka a jak widac na załączonym zdjeciu jest jednym wielkim parkingiem:/. Uważam,ze pomysł przedstawiony powyżej jest jak najbardziej słuszny. Zaparkowac tam, chocby na chwile, graniczy z cudem. Żeby "upolować"miejsce na szybkie zakupy trzeba czasem objechac "rynek" pare razy :/. Pomysł z budkami dla sprzedajacych tez super. Fajnie jakby miało to formę "małego kleparza". Wszystko jednakowe a i warunki sprzedajacych lepsze. Skoro znalazło sie miejsce na rynek to czy nie powinno sie tego wykorzystac na miejsce do tego służące wszystkim mieszkańcom a nie tylko tym zmotoryzowanym?

To miał być Rynek I tak projektujacy zapewne mysleli, a wyszedĺ "schrott", ktòry na pewno miastu chluby nie przynosi.Opanowany przez busy I inne pojazdy nie ma "charakteru".Najlepiej należałoby całkowicie pozbyć się pojazdòw i usytuować tam drewniane gazony z zielenią I ławeczki.Jeśli nie na całości to choćby w części aby ogolnie poprawić estetykę tego co by nie powiedzieć urokliwego Ryneczku.Byłoby to celowe wszak KW pretenduje do miana uzdrowiska.Brawo ADRIAN że " wrzuciłeś" temat bo obecny status quo to  nic innego jak blaszana patelnia.

Adrian masz w 100% racje!takie oplaty powinny zasilic delikatnie budzet miasta a faktycznie wyeliminuje tych co zajmuja miejsca caly dzien. Tylko jak egzekwowac takie oplaty???

Dzięki za opinię Agaf. Takie opłaty egzekwowane są w wielu miastach i jest na to kilka rozwiązań (parkometry, bilety parkingowe w sklepach w pobliżu). Do tego ktoś kto od czasu do czasu sprawdza czy samochody stojące ponad godzinę zaopatrzone są w bilety. Nie o opłaty tu jednak chodzi. Raczej o uporządkowanie sytuacji. Wiele osób uważa również, że tam nie powinno być parkingu lub powinien być w bardzo ograniczonym zakresie.

Strony

Dodaj komentarz

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy