Piłkarski sezon 2018/2019 już niebawem - raport z 21 lipca

Więcej

Koniec piłkarskiego sezonu 2017/2018 - podsumowanie

Więcej

Turniej dziecięcy Gorzków Cup 2018 - relacja

Więcej

V LŚ: Sparta Kazimierza Wielka - Piast Stopnica 3:1 (0:1) - skrót

Więcej

XIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski - Szlakiem walk majora Hubala

Więcej

Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś

   Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś, to projekt mający na celu przedstawienie naszego miasta na przestrzeni mijających lat XX i XXI wieku. Mam nadzieję, że jest to tylko poczatek i praca ta będzie się rozwijała w miarę możliwości i czasu oczywiście. Na początek kilka zdjęć Kazimierzy wykonanych współcześnie (2017 rok) i tych z przeszłości, które udało mi się zdobyć lub znaleźć w Internecie (autorzy zdjeć archiwalnych są uwzględnieni w notkach na zdjęciach i na końcu tego artykułu). Zdjęcia są przedstawione w taki sposób, że za pomocą suwaka znajdującego się na zdjęciu (przeciągając go w lewo lub prawo) otrzymujemy widok współczesny lub ten z przeszłości.

1. Ulica Sienkiewicza obok Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wydaje mi się, że zdjęcie archiwalne może pochodzić z lat 70-tych XX wieku, ale pewności nie mam. Nie znam też autora tego zdjęcia.

2. Współcześnie jest to droga obok nowo powstałego zbiornika retencyjnego w stronę Donos. Przed laty biegła po tym terenie wąskotorowa linia kolejowa łącząca Kazimierzę z Kocmyrzowem. Na starym zdjęciu można zobaczyć most kolejowy na rzece Małoszówce. Autorem archiwalnego zdjecia (jak i kilku innych użytych do tej prezentacji) jest Pan W.Krawczyk.

3. Alejka w Parku w stronę Komendy Powiatowej Policji. Zdjęcie archiwalne, to chyba początek lat 2000 - nie znam niestety danych jego autora.

4. Brama wejściowa do kazimierskiego Parku. Zdjęcie archiwalne, to mogą być lata 80-te XX wieku (autor Pan W.Krawczyk).

5. Kazimierskie rondo. Zdjęcie archiwalne nieznanego autora, wydaje mi się, że z lat 60 lub początku 70 XX wieku.

6. Widok na ulicę Kościuszki od strony Apteki pod Cisami (dawniej dworu Łubieńskich). Zdjęcie archiwalne z lat 80-tych XX wieku - autor Pan W.Krawczyk.

   Na dziś, to tyle małej podróży do przeszłości naszego miasta. Może ktoś z was lub waszych rodziców posiada archiwalne zdjęcia Kazimierzy, które może udostępnić do zeskanowania i wykorzystania w tym projekcie? Jeżeli tak, to dajcie znać na nasz email: redakcja@aktywnakazimierza.pl

źródła zdjeć:

1. Źródła własne

2. Internet

3. www.fotopolska.eu/Kazimierza_Wielka/

4. www.kazimierzawielka.com (W.Krawczyk)

<MJ>

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy