Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś część 2

Niemal dwa lata temu opublikowaliśmy tekst "Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś". Dziś przedstawiamy wam drugą odsłonę tego artykułu. Nowe miejsca, nowe zdjęcia i kolejna gratka dla miłośników i naszego miasta i jego przeszłości.

Był czwartek 1 stycznia 1959 roku - tego to właśnie dnia Kazimierza została oficjalnie miastem. W tym roku obchodzimy więc sześćdziesiątą rocznicę tego ważnego wydarzenia. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o człowieku, który położył olbrzymie zasługi i w znaczny sposób przyczynił się do przekształcenia Kazimierzy Wielkiej z zapadłej wsi w miarę nowoczesne miasto - Józefie Darulu. Urodził się 14 lutego 1913 roku w niemieckim Steinhagen. W roku 1926 przyjechał do Polski i osiedlił się w Przemyślu, lata II wojny światowej spędza na robotach przymusowych w Niemczech. Po zakończeniu w 1945 roku wojny wraca do Polski. Podejmuje prace w wyuczonym zawodzie ślusarza. Po wstąpieniu do komunistycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (powstałej w 1948 roku) pracuje w tzw. Komitetach Wojewódzkich w Rzeszowie i Kielcach. W roku 1958 zostaje mianowany Sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Kazimierzy Wielkiej.

 Józef Darul

Józef Darul

zrzut ekranu z filmu "Sekretarz" z roku 1966 w reżyserii Tadeusza Jaworskiego

Zastaje Kazimierzę bardzo mocno opóźnioną cywilizacyjnie. Nasze miasto w czasach zaborów należało do tzw. Królestwa Kongresowego znajdującego się pod kontrolą Imperium Rosyjskiego. Kazimierza była w tych czasach wioską przygraniczną. Granica z Cesarstwem Austro-Wegierskim na naszym terenie przebiegała na Wiśle oraz mniej więcej pomiędzy Kazimierzą, a Krakowem (który należał już do Austro-Wegier).  Rosjanie traktowali tereny przygraniczne jako strefę przyszłej wojny i jeżeli mówimy dziś, że cały zabór rosyjski był cywilizacyjnie zapóźniony, to tereny znajdujące się bezpośrednio w sąsiedztwie granic Imperium Rosyjskiego znajdowały się w jeszcze gorszym położeniu. Niewiele sytuację Kazimierzy zmieniło odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i okres międzywojenny (1918 – 1939). Sytuację znów pogorszyła II wojna światowa i niemiecka okupacja (1939 – 1945). Właśnie do takiej Kazimierzy przybywa w 1958 roku Józef Darul. Przez dziesięć lat wykonuje olbrzymią pracę (mimo różnych przeciwności) zarówno w sferze mentalnej (zmiana podejścia mieszkańców Kazimierzy do swojego miejsca zamieszkania) jak i w sferze realnej (przekształcenie samej Kazimierzy w miarę nowoczesne miasto jak na tamte czasy lat 50 i 60 XX wieku). Więcej o Józefie Darulu znajdziecie w tekście pana Zdzisława Kulisia „Ile trzeba było troski by powstało miasto z wioski…” - http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/darul_jozef/art.php oraz w filmie (trochę podkoloryzowanym) „Sekretarz” - https://www.youtube.com/watch?v=TxKCcKiiRyQ .

Można mówić o Darulu jako funkcjonariuszu komunistycznej PZPR, ale nie można odmówić mu zasług co do przeobrażenia Kazimierzy z wioski w miasto. Być może warty rozważenia jest pomysł upamiętnienia tego człowieka nawet tablicą pamiątkową co poddaje pod rozwagę aktualnym włodarzom naszego miasta. W mojej opinii Józef Darul zdecydowanie na naszą pamięć o nim zasłużył.

Dziś, w sześćdziesiątą rocznicę nabycia praw miejskich przez Kazimierzę, chce zaprezentować wam kolejną odsłonę naszego miasta kiedyś i dziś. Tak jak poprzednio zdjęcia są przedstawione w taki sposób, że za pomocą suwaka znajdującego się na zdjęciu (przeciągając go w lewo lub prawo) otrzymujemy widok współczesny lub ten z przeszłości. Udajmy się więc razem w tą podróż do tej dalszej i bliższej przeszłości naszego miasta. Zapraszam.

 

1. Widok na dawną Cukrownię „Łubna” od strony ulicy 1-go Maja. Zdjęcie archiwalne wykonane zostało chyba w latach 80-tych XX wieku – autor pan W.Krawczyk, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

2. Widok na aktualną siedzibę KRUS-u w Kazimierzy Wielkiej. Kiedyś siedzibę Rady Narodowej i PZPR w Kazimierzy Wielkiej. Zdjęcie archiwalne z przełomu lat 60 i 70-tych XX wieku z portalu  fotopolska.eu, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

3. Kazimierza Wielka widok ze strony szpitala na osiedlę przy ulicy Partyzantów. Zdjęcie archiwalne z roku 1974 z portalu fotopolska.eu, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

4. Widok na kazimierską basztę. Zdjęcie archiwalne wykonał w 1954 roku pan dr Ryszard Bielawski (IZ PAN Warszawa). Pochodzi ze strony fotopolska.eu, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

5. Widok na zalew w Kazimierzy Wielkiej. Materiał archiwalny chyba z przełomu lat 60 i 70-tych XX wieku – widokówka wydana przez Biuro Wydawnicze „Ruch” autor P. Krassowski, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

6. Dawna lokomotywownia nieistniejącej już kolejki wąskotorowej. Zdjęcie archiwalne z lat 90-tych XX wieku, autor Marcin Jarkiewicz podobnie jak zdjęcia współczesnego.

 

7. Budowa rynku w Kazimierzy Wielkiej. Zdjęcie archiwalne nieznanego autora z początku lat dwutysięcznych, współczesne Marcin Jarkiewicz.

 

8. Osiedle na ulicy Szkolnej – tzw. „nowe bloki”. Zdjęcie archiwalne z lat 90-tych XX wieku, autor Marcin Jarkiewicz podobnie jak zdjęcia współczesnego.

 

Jeżeli posiadacie państwo archiwalne zdjęcia Kazimierzy Wielkiej i chcecie je udostępnić szerszej publiczności, to dajcie znać. Historia zawsze warta jest zachowania i zapamiętania. Tym bardziej, że dotyczy naszego miasta.

źródła zdjeć: 1. Źródła własne 2. Internet 3. www.fotopolska.eu/Kazimierza_Wielka/ 4. www.kazimierzawielka.com (W.Krawczyk) 5. http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/darul_jozef/art.php

Marcin Jarkiewicz

Komentarze

Dodżer świetna robota. Jestem Twoim fanem ;). Proszę o jak najwięcej zdjęć Kazimierzy z lat 90 - tych. Pzdr

Strony

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy