Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Książki do polecenia

O "House of Cards" usłyszałem w radio, gdzie redaktorzy prowadzący opowiadali o serialu, który stał się hitem na całym świecie, a nakręcony został właśnie na podstawie serii książek o tym samym tytule, autorstwa Michael'a Dobbs'a. Jako, że lubię czytać, a na seriale potrzeba mnóstwo czasu, postanowiłem zakupić część pierwszą "House of Cards - Bezwględna gra o władzę". Rzecz dotyczy meandrów polityki, gdzie autor na przykładzie Wielkiej Brytanii przedstawia bez zbędnych filtrów to czym jest prawdziwa walka o władzę. Autorem natomiast jest nie byle kto, bo były doradca Margaret Thatcher i do niedawna czynny polityk. Przedstawia on historię Francisa Urquharta (wiem, mnie to nazwisko też na początku denerwowało przy czytaniu:), który to jest rzecznikiem dyscypliny w jednej z czołowych brytyjskich partii politycznych. Posiada on jednak o wiele większe ambicje, które próbuje realizować głównie poprzez dostęp do informacji o swoich kolegach partyjnych. Są to informacje często "delikatne" i "wrażliwe". I choć pod koniec pierwszej części można stracić resztki sympatii do tego jegomościa, to drugą część o podtytule "Ograć króla" pochłonąłem w 1,5 dnia;) I na koniec motyw przewodni "House of Cards":

"Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się Ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy Cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze."

Smutne to, ale mechanizmy walki o władzę często opierają się właśnie na tych zasadach. Miłej lektury:)

Polecał: Adrian Koper. 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy