Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Międzynarodowy Wyścig Kolarski - Szlakiem walk majora Hubala

Już w najbliższą sobotę (2 czerwca 2018 roku) Kazimierzę czeka nielada atrakcja. Do naszego miasta zawita bowiem XIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski - "Szlakiem walk majora Hubala".

Wyścig rozpocznie się Prologiem w Kielcach w czwartek 31 maja, a następnie poprzez Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko kolarze dotrą do Kazimierzy gdzie ulokowana została meta II etapu. Wyścig po raz pierwszy rozegrany został w roku 2000. Idea zawodów zrodziła się w głowie srebrnego medalisty z Igrzysk Olimpijskich w Seulu z roku 1988 Andrzeja Sypytkowskiego. Początkowo kolarze rywalizowali w tzw. jednodniówce na trasie wokół Końskich, w roku 2018 zawodnicy przejadą niemal całe województwo świętokrzyskie. Do zawodów zgłosiło się ponad 20 ekip z Polski, Rosji, Litwy, Czech, Holandii, Kazachstanu, Austrii. Pod względem ważności wyścig jest uznawany za drugi co do rangi w Polsce (kat. UCI 2.1). Patronem zawodów został Prezydent RP Andrzej Duda. Relację z przebiegu rywalizacji zapowiada regionalna TVP3. W kazimierskie wyścig wjedzie 2 czerwca od strony Działoszyc aby następnie przez Skalbmierz (premia lotna), Boszczynek, Słonowice (premia górska) dotrzeć do Kazimierzy Wielkiej z metą II etapu na ulicy Kościuszki. 

Kim był legendarny major "Hubal"? Jego prawdziwe nazwisko to Henryk Dobrzański. Urodził się w Jaśle 22 czerwca 1897 roku. Sławę zdobył we wrześniu 1939. Postanowił nie składać broni po wrześniowej klęsce tylko dalej toczyć walkę z niemieckim okupantem. Nazywano go „ostatnim żołnierzem września i jednym z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej" . Legenda majora "Hubala" narodziła się na przełomie 1939 i 1940 roku w czasie walk oddziału dowodzonego przez Dobrzańskiego z hitlerowcami, które toczone były na ziemi kieleckiej. "Hubal" zginął podczas bitwy z Niemcami w okolicach wsi Anielin 30 kwietnia 1940 roku. Zainteresowanym polecam świetną książkę Jacka Komudy "Hubal", która w nieco swobodny aczkolwiek zarazem nieco mroczny sposób prezentuje nam postać pierwszego partyzanta II wojny światowej. Co ciekawe postać ta przez swoje małżeństwo z Zofią z Zakrzeńskich związana jest również z ziemią kazimierską (Pani Zofia była córką Juliana Zakrzeńskiego - dziedzica wsi Plechów. Pochowana została w Gorzkowie w rodzinnym grobowcu rodziny Zakrzeńskich).

Mapa II etapu wyścigu przedstawia się następująco:

Program wyścigu:

Zapraszamy! 

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy