Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Nadchodzi piłkarska wiosna (z opóźnieniem) – cz.1

Piłkarska wiosna na świętokrzyskich boiskach ruszyć miała dokładnie tydzień temu, jednak nagły atak zimy sprawił, że rozegrano tylko kilka spotkań, a reszta została odwołana (m.in. Sparta powinna rozegrać już spotkanie domowe z Zenitem Chmielnik). Roztopy i związane z tym problemy z przygotowaniem boisk sprawiły, że w ten weekend znów część spotkań nie odbędzie się – Sparta miała grać z Grodem Ćmińsk, ale to spotkanie też nie dojdzie do skutku. Mała uwaga w tym miejscu – jak zawsze dziwi postawa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Taka Klasa Okręgowa zakończenie rozgrywek zaplanowane ma na 17 czerwca 2018 roku – czy naprawdę nie można grać o te dwa (24.06 i 30.06) weekendy dłużej? W dobrych warunkach i pogodzie? Marzec w naszym klimacie, to loteria – raz będzie ok innym razem (częściej) nie będzie warunków do rozegrania meczów. Wydaje się to logiczne, no ale decyzje są takie jakie każdy widzi.

W związku z tym, że piłkarska wiosna coś w tym roku nie może nadejść w pełni pokusiłem się o małe podsumowanie okresu przygotowawczego naszych drużyn piłkarskich. Zaczniemy od Klasy Okręgowej i zespołu Sparty Kazimierza Wielka. W kolejnych dniach publikowane będą raporty dotyczące naszych zespołów z niższych klas.

Klasa Okręgowa

Występująca w tej klasie rozgrywkowej drużyna Sparty Kazimierza Wielka przygotowania do rundy wiosennej sezonu 2017/2018 rozpoczęła już 15 stycznia. Od początku przygotowań nad kazimierską drużyną wisiało jakieś przedziwne fatum – poczynając od zawirowań kadrowych na licznych kontuzjach piłkarzy kończąc. To wszystko powodowało, że Sparta rzadko kiedy miała okazję wystąpić w sparingach w optymalnym zestawieniu. Były różne koncepcje rozwiązania narastających problemów kadrowych – pojawiła się nawet opcja gry w kazimierskiej drużynie znanego z boisk ekstraklasowych, doświadczonego Piotra Bagnickiego – niestety ostatecznie zawodnik ten nie zdecydował się na grę w Kazimierzy.

 

Ostatecznie (przynajmniej na dzień dzisiejszy) zwyciężyła koncepcja odmłodzenia składu Sparty i stworzenia większej szansy gry młodym, „lokalnym” zawodnikom. Nie znaczy to jednak, że włodarze Sparty nie szukają wzmocnień - ciągle trwają jednak próby znalezienia alternatywy dla niezwykle skutecznego jesienią Dawida Byrskiego (13 bramek we wszystkich rozgrywkach), którego niestety nie zobaczymy już w tym sezonie w barwach drużyny Sparty. Niejasna jest również sytuacja kolejnego z napastników – Mateusza Węża. Taka, a nie inna sytuacja sprawia, że na dzień dzisiejszy jeżeli chodzi o zawodników ofensywnych Sparta zwyczajnie nie ma kim straszyć swoich przeciwników w okręgówce, a przypomnijmy w tym miejscu, że już jesienią (mimo dobrej postawy Dawida Byrskiego) Sparta nie należała do zespołów zdobywających wiele bramek (średnia: 1,53 bramki na mecz - najniższa wśród drużyn z miejsc 1-8!).

Czy młodzi piłkarze będą decydowali o obliczu Sparty w rundzie wiosennej?

Sparta niespecjalnie radziła sobie w meczach sparingowych w okresie przygotowawczym. Rozegrała ich w sumie sześć i zanotowała następujące wyniki: Kmita Zabierzów 3:5, Partyzant Dojazdów 1:1, Zieleńczanka Zielonki 1:3, Słomniczanka Słomniki 1:6, Węgrzcanka Węgrzce 2:3, Orzeł Iwanowice 3:1. Jedno zwycięstwo, jeden remis oraz aż cztery porażki – wyniki te nie mają prawa budzić optymizmu w kibicach Sparty, jednak są to tylko sparingi, które zupełnie nie muszą mieć odzwierciedlenia w późniejszej postawie drużyny w normalnych rozgrywkach. W ostatniej chwili okazało się, że Sparta rozegra jeszcze jeden sparing (w związku z odwołaniem meczu z Grodem Ćmińsk) – w najbliższą niedzielę 25 marca o godzinie 16.00 na boisku w Kazimierzy zmierzy się z drużyną Nidzicy Dobiesławice.

[Aktualizacja - 26.03.2018 r.]

Kazimierska drużyna tak jak zapowiedziałem wyżej rozegrała w minioną niedzielę sparing z Nidzicą Dobiesłąwice i wygrała go 4:1 prezentując (czasami) nawet ciekawę grę. Znów pojawił się jednak problem ze skutecznością pod bramką rywali i dlatego po stronie Sparty padły tylko cztery gole. Z dobrej strony pokazał się pochodzący z Kamerunu (ale posiadający również obywatelstwo francuskie) Michael Guiochon, który zdobył dwie bramki i asystował przy jedenej. Wszystko wskazuje, że zobaczymy go na wiosnę w barwach kazimierskiego Klubu. Niezłe wrażenie pozostawił również drugi czarnoskóry zawodnik testowany przez Spartę w tym spotkaniu. Skład drużyny z Kazimierzy z tego meczu:

Zaborek (Jaros) - P.Mocherek (Morsztyn), Kowalski, Adamczyk (Sambór), Fakowski (Radziszewski) - Ziętara (Zientara), Nowak, Stępień (testowany), Dybał (Wąż) - Guiochon (Kądzielski), Sierakowski (Górniak).

Do zdrowia powrócił Morsztyn, ale na dłużej (mówi się nawet o roku przerwy) wypadł poważnie kontuzjowany Damian Wieczorek. Na sparingu pojawił się Mateusz Wąż, ale czy będzie grał na wiosnę, to wielka niewiadoma. Zabrakło kontuzjowanych Zawadzkiego i Tabora.

  

Jaką Spartę zobaczą kibice na wiosnę?

Podsumowanie:

Przybyli: Marcin Jaros – bramkarz (wznowienie kariery), Dominik Dybał (Nidzica Dobiesławice), Kamil Górniak (juniorzy), Damian Mocherek (Nadwiślanka II Nowe Brzesko), Piotr Mocherek, Tomasz Mocherek (Szreniawa Koszyce), Mateusz Sambór (SMS Kraków), Damian Wieczorek (Gród Wiślica), Michał Zborek – bramkarz (Hutnik II Kraków), Krystian Kądzielski (juniorzy).

Odeszli: Bandura (Piast Stopnica), Dieme Yahiya (Iskra Głogoczów), Florczyk (Zdrój Busko Zdrój), Sikorski (Zenit Chmielnik), Byrski (Polonia Nysa), Damian Marzec (nie wznowił treningów).

Znak zapytania: Mateusz Wąż, Michael Guiochon (19-letni napastnik, ostatnio KS Myszków).

Prognoza: Najkrócej – na dwoje babka wróżyła. Może okazać się, że młody skład wypali i zagra super rundę. Może się jednak zdarzyć równie dobrze, że będziemy obserwować bardzo przeciętne mecze i wyniki. To dość asekuracyjne stwierdzenie, ale naprawdę ciężko na ten moment coś przewidywać ze skutecznością 100%. Sparta mimo wszystko ma dość ciekawą kadrą (szczególnie jeżeli chodzi o defensywę) niestety, w mojej opinii, zdecydowanie brakuje jej jakości z przodu. Mimo wszystko na korzyść Sparty działają odwołane mecze – Zarząd może rozejrzeć się jeszcze za ewentualnymi wzmocnieniami w ataku. Uważam, że jeżeli „młoda” Sparta udźwignie odpowiedzialność a kontuzje wyleczą kluczowi starsi zawodnicy, to może ten klub powalczyć o drugie, trzecie miejsce w tabeli. W innym wypadku pozostaje walka o miejsca od 5 do 10 (Granat Skarżysko pozostaje raczej poza zasięgiem drużyn V ligi).

Kolejne raporty (Nidzica Dobiesławice, Victoria Skalbmierz, Jawornik Gorzków, LZS Czarnocin) będą pojawiały się w miarę spływania od poszczególnych klubów informacji.

Marcin Jarkiewicz (marcin.jarkiewicz@aktywnakazimierza.pl)

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy