Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

Po prostu „Mały”

Po prostu „Mały”

  Gary Neville, Paolo Maldini, Francesco Totti na świecie, Waldemar Fornalik, Gerard Cieślik czy legenda Cracovii Józef Kałuża w Polsce – wiecie może co ich łączy? Oczywiście oprócz tego, że wszyscy byli piłkarzami. Jeżeli nie, to podpowiem – wierność a bardziej precyzyjnie – wierność barwom  klubowym.  Jeden klub przez całą swoją piłkarską karierę -  przywiązanie, lojalność, setki meczów, gole, uwielbienie kibiców i szacunek po zakończeniu przygody z piłką. Być może jeżeli chodzi o finanse w/w panowie nie wychodzili na tym najlepiej, ale po latach wspominani są nie tylko jako dobrzy piłkarze, ale również jako ci, którzy zostali legendami swoich klubów.

  Może trochę ze wstydem to przyznam, ale nie pamiętam tego dnia, nie pamiętam zupełnie, gdzieś mi umknął i przepadł w pamięci. Ja, długoletni kibic Sparty, zwyczajnie nie pamiętam. Nie pamiętam również w jakich rozgrywkach to było – czy jeszcze w piątej czy już w czwartej lidze, choć pewnie ta pierwsza opcja jest bliższa prawdy. O co chodzi? O czym on pisze? O debiucie. Jaki debiut do cholery? Już odpowiadam. Mariusz Adamczyk i jego debiut w pierwszym zespole Sparty Kazimierza Wielka.

Mariusz Adamczyk w barwach Sparty (IV liga) rok 2009 (źródło: http://kieleckapilka.pl)

  Ten tekst chodził po głowie już od dawna. Czasami przypominał o sobie mocniej, czasami ukryty tylko krążył w moich myślach, aby powrócić ze zdwojoną siłą. Jedno słowo: Kapitan. Związany ze Spartą od najmłodszych kategorii wiekowych, związany z nią w sumie od zawsze, związany również dziś. Ktoś wyobraża sobie Spartę bez „Małego”?  Zawsze waleczny, zawsze ambitny – czy to w lidze piątej, czwartej czy trzeciej  - bo we wszystkich tych poziomach rozgrywkowych grywał w Sparcie Mariusz.

"Mały" w III ligowej drużynie Sparty - rok 2015

  Nie jestem wam niestety w stanie podać dokładnie ilości spotkań „Małego” w barwach kazimierskiego zespołu, ale według Kieleckiej Piłki, od sezonu 2009/2010 spotkań w koszulce z logo drużyny seniorów Sparty uzbierało się mu niemal 300! Ponad 23500 minut spędzonych na boisku! Choć tak naprawdę jest ich pewnie dużo więcej, ponieważ debiut Mariusza w "dorosłym" zespole Sparty przypadł na czas, w którym o tym portalu nikt jeszcze nie słyszał i nikt (niestety) nie prowadził dokładnych statystyk (a jeżeli jeszcze dodamy do tego występy w drużynach młodzieżowych Sparty, to z pewnością liczba ta będzie bliższa 400). Teraz już chyba rozumiecie wstęp do tego artykułu? Dlaczego o „Małym”? Już odpowiadam – uważam, że ten tekst Mariuszowi zwyczajnie się należy. Z szacunku do jego postawy i dokonań, z szacunku dla jego wierności barwom klubowym, z szacunku dla tego co prezentuje na boisku, dla jego ambicji i nieustępliwości.

Zawsze waleczny, zawsze ambitny – czy to w lidze piątej, czwartej czy trzeciej  (V liga - rok 2018)

   Często niedoceniamy symboli czy wzorów  wokół nas, często ich zwyczajnie nie dostrzegamy. Mam wrażenie, że jednak warto mówić o tych, którzy mogą takimi wzorami dla młodych zawodników się stać, tym bardziej w naszym kazimierskim, lokalnym środowisku. Kiedy następnym razem przyjdziecie na mecz Sparty, to mam taką nadzieję, że ujrzycie na boisku nie tylko Mariusza Adamczyka, nie tylko „Małego”, ale również gościa, który ma coś wspólnego z takimi piłkarzami jak ci wymienieni przeze mnie we wstępie do tego artykułu. Przesada? Nie dla mnie… Ta opowieść jeszcze się nie kończy, ta opowieść ciągle trwa, a każdy kolejny mecz „Małego” w barwach kazimierskiego zespołu pisze jej kolejne rozdziały. Doceńmy to.

 

Marcin Jarkiewicz

(marcin.jarkiewicz@aktywnakazimierza.pl)

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy