Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

W Busku Zdroju można w Kazimierzy już niekoniecznie…

W Busku Zdroju można w Kazimierzy już niekoniecznie…

To nie będzie miły artykuł, wcale tego przed Wami nie ukrywam. Być może to co tu napiszę komuś się nie spodoba. Tak naprawdę, to nie dbam o to… Czytam sobie ostatnio dość popularny internetowy kielecki portal piłkarski i nagle znajduje coś takiego co wzbudza moje poruszenie: w Busku Zdroju kolejny raz dojdzie do modernizacji miejskiego stadionu! Wgłębiam się więc w temat i teraz kilka faktów jakie udało mi się ustalić. W ramach modernizacji w mieście Buskowianki mają powstać cztery boiska: „boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, 3 boiska piłkarskie trawiaste wyposażone w piłkochwyty, odwodnione, z zamontowanym systemem zraszania. Zamontowane zostaną też bramki, ławki dla zawodników rezerwowych i tablice wyników. Przy boisku ze sztuczną trawą wybudowane będą trybuny oraz oświetlenie. Inwestycja obejmie też budowę boiska wielofunkcyjnego (do gry w koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę i tenis), kortu do squasha oraz placu do jazdy na rolkach. Przebudowane zostaną 2 korty tenisowe, zagospodarowane zadaszonymi trybunami, oświetlone i ogrodzone. Zagospodarowanie terenu obejmie: nowe ogrodzenie, położenie kostki betonowej i umocnienie skarp. Projekt zawiera również remont budynku szatniowego, w tym: wnętrz, wykonanie przewiewów wentylacyjnych, termomodernizację, wymianę schodów zewnętrznych i pokrycia dachu oraz wymianę przyłącza kanalizacji deszczowej” (cytat za: https://www.umig.busko.pl). Chcecie więcej? No to proszę bardzo. Wizualizacja odnowionego (kolejny raz) stadionu w Busku Zdroju:

Taki obiekt ma powstać w Busku Zdroju (zdjęcia za: https://www.umig.busko.pl)

Po lekturze w/w faktów moje ciśnienie podskoczyło do wartości chyba niebezpiecznych dla zdrowia. W Busku Zdroju więc można w Kazimierzy już niekoniecznie… Temat stadionu dla Kazimierzy Wielkiej poruszany był już wielokrotnie przez różne środowiska, ba nawet na naszej stronie pisaliśmy o tym nie raz. Pamiętam rok 2011 i obchody 90-lecia Sparty Kazimierza Wielka oraz deklaracje naszych gminnych samorządowców, że na 100-lecie (przypadające w 2021 roku) to już na pewno, na 100% będzie w Kazimierzy nowy obiekt (byłem wtedy w kazimierskim Domu Kultury i słyszałem te deklaracje). Kilka lat temu, wróć, nawet rok temu wydawało się, że kwestia rozwiązania tej sprawy jest już bliska (pamiętacie jak mówiono o stadionie za halą KOS?)  i nagle, cytując klasyczny tekst kultowego już chyba zespołu Kaliber 44:

„Zaległa cisza wręcz grobowa.
Nie powiedział nikt ni słowa…”

Z niemałym hukiem za to z końcem 2017 i początkiem 2018 wystartowała w Kazimierzy tak reklamowana przez nasze gminne władze „rewitalizacja”. Jeszcze na przełomie 2016/2017 w jej planach można było znaleźć remont stadionu miejskiego, a dziś okazuje się, że z tych planów nie zostało nic. Tak zwyczajnie wielkie nic! Nie ma remontu stadionu! Dlaczego nie ma? Ja wam nie odpowiem. Zapytajcie naszych władz. Ktoś powie, że stadion nie jest najważniejszy, że są inne może istotniejsze potrzeby. Tylko, że tak było zawsze. Zawsze jest coś ważniejszego, a lata mijają, obiekt niszczeje niemal w oczach i rozsypuje się.

Urzędujący Burmistrz MiG Kazimierza Wielka, jak sobie dobrze przypominam, w czasie kampanii wyborczej w roku 2014 miał w swoim programie wyborczym punkt dotyczący powołania spółki miejskiej „Stadion Sparta” w celu budowy stadionu w Kazimierzy. Czy ta spółka powstała? Dajcie znać jeżeli coś wiecie w tym temacie. Być może powstała, a ja o tym nie słyszałem a jeżeli nie powstała to… Jest znów rok wyborczy (w 2018 roku odbędą się kolejne wybory samorządowe), może więc warto zacząć rozliczać rządzących z tego co nam obiecują? Może warto dać jednak szansę tym razem innym osobom, nawet bez wielkiego doświadczenia, ale z chęcią działania i wizją? Nie sprawdzą się? Trudno, w kolejnych wyborach najwyżej szansy już nie dostaną. Demokracja bywa potężną bronią, ale nauczmy się z niej do cholery odpowiednio korzystać! Mam wrażenie, że będzie lepiej gdy na naszym lokalnym podwórku będziemy zwracali uwagę na konkretne osoby niż na partie i na to co te osoby sobą reprezentują, jak działają, i czy wywiązują się ze swoich obietnic. To przecież dotyczy nas osobiście, to przecież ma bezpośredni wpływ na nasze życie i funkcjonowanie w regionie wszakże nam najbliższym.

Stadion Sparty na poczatku lat 80-tych XX wieku (źródło zdjęcia: Kazimierz Kita, Sparta Kazimierza Wielka 1921-2000, Kazimierza Wielka 2009)

 

i widok aktualny (jakże niewiele się zmieniło, a lata przecież lęcą)

 

Remont stadionu można (tak, można) wykonać przy małym nakładzie środków własnych! Jak? To już kwestia dobrych chęci, pewnego sprytu (zapytajcie jak to zrobili w Jędrzejowie i ile wyniósł wkład Gminy – a to tylko jeden z przykładów) i zwyczajnie - dobrej woli. Pamiętam jak ojciec zabrał mnie pierwszy raz na kazimierski stadion, to było pod koniec lat 80-tych XX wieku. Od tego czasu ten obiekt zmienił się niewiele, a w zasadzie poza wycięciem drzew i wymianą bramek (oraz kosmetycznymi zmianami wewnątrz przy dostosowaniu obiektu do III ligi) prawie w ogóle. Jesteśmy chyba jednym z ostatnich miast powiatowych w świętokrzyskim z tak zaniedbanym obiektem sportowym! Jadą sobie samochody od Buska Zdroju i co widzą ludzie wjeżdżający do Kazimierzy? Ruderę nazywaną dla niepoznaki stadionem. W takich warunkach ćwiczą i trenują zawodnicy Sparty Kazimierza Wielka – ci młodzi i ci starsi. Każdy, kto choć raz był na meczu kazimierskiej drużyny, chyba doskonale o tym wie jak to wszystko wygląda. Wie również Pan Burmistrz bo od czasu do czasu i on odwiedzi stadion podobno miejski. Widzą to również zawodnicy, którzy przyjeżdżają do Kazimierzy i często w niewybrednych słowach komentują to w jakich okolicznościach przychodzi im się przebierać czy brać prysznic. Wstyd Panowie, i to duży, dla Miasta i Gminy a i dla regionu chyba również.

 

  

 

 

Opłakany stan obiektów klubu Sparta Kazimierza Wielka współcześnie

Na koniec małe wyjaśnienie. Pisząc o nowym stadionie w Kazimierzy Wielkiej nie mam na myśli obiektu przeznaczonego tylko do piłki nożnej! To byłby pomysł zupełnie nietrafiony! Myślę o obiekcie wielofunkcyjnym (nadającym się również do uprawiania innych dyscyplin sportowych takich jak np. lekkoatletyka), z którego mogliby korzystać nie tylko mieszkańcy naszej Gminy, i na którym mogłyby być rozgrywane zawody sportowe w różnych dyscyplinach i na różnym szczeblu!  Myśle o obiekcie, który powinien powstać przy konsultacji z osobami związanymi z kazimierskim sportem (w tym nauczycielami wychowania fizycznego). Jestem również świadomy tego, że kazimierski stadion, to nie najważniejszy problem naszego regionu (jak już wcześniej wspominałem), ale przecież i te ważniejsze problemy bywają często pomijane bo nie są społecznie „nośne”. Ta strona jest o sporcie i aktywności fizycznej i w związku z tym skupiłem się właśnie na stadionie. Może ktoś z Was ma ochotę wyrazić własne zdanie w tym temacie? Zapraszam więc do dyskusji.

Komentarze

Rozsyłajcie ten artykuł na mediach społecznościowych, E-mail'ach do urzędu miasta, może ktoś z tv by się zainteresował ... hmmm?

Pan Adaś "chodząca reklama gabinetu ortodontycznego" pewnie znowu coś obieca na tegoroczne wybory i jak zawsze będzie miał to głęboko gdzieś jak przyjdzie do realizacji. Więcej rządzi Kazimierzą po 1989 r. niż nie rządzi więc głównie on odpowiada za tą kazimierską biedę, a i tak mieszkańcy go pewnie wybiorą...Chociaż podobno, to nie Kazimierza wybiera swojego burmistrza, tylko gmina ma przewagę głosów... Kazimierzanie!!! Obudźcie się i wybierzcie kogoś nowego, kto obudzi gminę z letargu.

Tak przedstawiał się program wyborczy naszego "słownego" Burmistrza w roku 2014. Proponuję zwrócić uwagę na punkty 9 i 14. Nie wspomnę już o innych. Chyba wszyscy wiemy jak to w Kazimierzy przywraca się "autentyczną samorządność". 1. Uporządkowanie finansów Gminy i przywrócenie klimatu autentycznej samorządności. 2. Zrównoważony rozwój, łączący potrzeby zwiększania dochodów mieszkańców, ochrony środowiska i wrażliwości społecznej. 3. Kontynuacja budowy infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej, przy wykorzystaniu wsparcia zewnętrznych źródeł finansowania. 4. Utworzenie strefy ekonomicznej, promocja Gminy, celem pozyskania inwestora oraz pomoc w realizacji ewentualnej inwestycji. 5. Realizacja drugiego etapu rewitalizacji Kazimierzy Wielkiej - podjęcie starań w celu ponownego pozyskania środków unijnych (w mijającej kadencji zrezygnowano z dofinansowania już przyznanego). 6. Dbałość o oświatę i służbę zdrowia. 7. Uzyskanie certyfikatu zarządzania jakością ISO 9001 przez Urząd Miasta i Gminy oraz wdrożenie Standardu Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Zatrudnienie Fair Play”. 8. Nie podnoszenie podatków. 9. Kontynuacja przedsięwzięć takich jak: - zagospodarowanie terenów wokół zbiornika na Małoszówce - wykorzystanie partnerstwa prywatno-publicznego dla zagospodarowania wód termalnych i leczniczych - współpraca samorządów wszystkich szczebli: gminy, powiatu, województwa. 6. Przywrócenie drożności cieków wodnych zaniedbanych i zdewastowanych po ostatnich podtopieniach. 7. Dywersyfikacja dostawców wody co zagwarantuje niskie jej ceny. 8. Opracowanie i wdrożenie samorządowej karty rodziny (zniżki dla rodzin wielodzietnych i osób starszych oraz niepełnosprawnych). 9. Wspieranie sportu, kultury, turystyki i rekreacji. 10. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (niwelowanie różnic między tymi osobami, które mają dostęp do technologii informacyjnych, a tymi, które takiego dostępu nie mają). 11. Organizowanie wyjazdów szkoleniowych rolników do grup producenckich i pomoc w organizacji takich grup. 12. Utworzenie domu opieki dla ludzi starszych i potrzebujących pomocy. 13. Utworzenie klas/szkół sportowych i muzycznych. 14. Powołanie spółki miejskiej "Stadion Sparta" (budowa stadionu). 15. Zwiększenie bezpieczeństwa publicznego. Ludzie, jak was proszę, obudźcie się i zmieńcie w tym roku coś w tej Gminie. Młodzi idźcie na wybory bo wam znów wybiorą ludzi myślących poprzednią epoką, a Kazimierza jak odstaje od reszty tak będzie odstawać jeszcze bardziej. Popatrzcie na radnych (czy oprócz Kozińskiego) słyszycie o ich jakichkolwiek działaniach i inicjatywach? Chyba już czas ma nowe rozdanie.

Witam Gratuluje serdecznie autorowi artykulu, switna robota i idealnie przedstawiona opieszalosc urzednikow gminy Kazimierza Wielka, w tym altualnego burmistrza. Niestety wyzej wymienionym organom wcale nie zalezy na wizerunku naszego miasta, jakosci rozwoju naszej mlodziezy. Przeciez lepiej jest prowadzic wlasna prywate, kosztem swich pracownikow i mieszkancow niz dzialac dla dobra rozwoju miasta, gminy i naszej mlodziezy. Wstydzcie sie, nie powinno byc Was na tych stanowiskach. Dajmy wreszcie szanse ludzia ktorym naprawde zalezy na ludziach a nie na wlasnej korzysci. Puste slowa w wyborach to za malo...

Spokojnie, spokojnie juz ruszyla kampania dezinformująca. Na echu dnia ukazal sie tekst, ze w Kazimierzy powstaje kompleks lekkoatletyczny przy sp3 :D poczytajcie sobie bo idzie boki zrywac. Redaktor z echa juz nie chcial zauwazyc w jak fatalnym stanie technicznym jest niespelna 10 letni Orlik - to tez kwestia o ktora warto p.burmistrza zapytac - idzie wielka kasa na zrobienie takiego orlika a pozniej nikt sie nim nie zajmuje.

Strony

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy