Kazimierza kiedyś - Kazimierza dziś cześć 2

Więcej

Turniej Chłopców - rocznik 2012 w Busku-Zdroju (19.05.2019)

Więcej

Po prostu "Mały"

Więcej

Klasa A: Nidzica Dobiesławice - Nida Oksa 3:2 (0:1) - skrót meczu

Więcej

Turniej AP KOS oraz podpisanie umowy partnerskiej z Puszczą Niepołomice

Więcej

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Już w najbliższy czwartek 1 marca bieżącego roku w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się w naszym mieście uroczystości poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Termin „Żołnierze Wyklęci” kojarzony jest z tzw. polskim podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym lat 1944 – 1947 (choć praktycznie jako datę upadku tego podziemia można przyjąć datę śmierci ostatniego z wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lelek”, który zginął w obławie przeprowadzonej przez MO i SB 21 października 1963 roku czyli osiemnaście lat po zakończeniu II wojny światowej). Celem antykomunistycznego podziemia była walka o niepodległą Polskę wolną od komunistycznych i radzieckich wpływów. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na niemal 200 tys. Pomysł ustanowienia Święta właśnie 1 marca wyszedł od ówczesnego (2011) Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki. Tego dnia w roku 1951 w więzieniu mokotowskim zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W Kazimierzy uroczystości rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą, która zostanie odprawiona w czwartek 1 marca o godzinie 18 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast w niedzielę 4 marca o godzinie 16.30 w Kazimierskim Ośrodku Kultury przedstawiony zostanie spektakl artystyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Zapraszamy.

 

 

Dodaj komentarz

Polecane

Polecam

sobota, 19 Marzec, 2016 - 16:30

Ostatnio ogłosiliśmy akcję, którą można nazwać po prostu "Polecam". Zachęcamy w niej wszystkich tych, którzy przeczytali fajną książkę, obejrzeli fajny film, sztukę lub byli w fajnej restauracji, aby podzielili się swoimi pozytywnymi emocjami z innymi. Mamy już pierwsze recenzje, za którę serdecznie dziękujemy. Będą one zamieszczane jako aktualności, a na stałe będą dostępne w dziale "Z innej beczki".

Kalendarium

poniedziałek, 14 Wrzesień, 2015 - 13:33

Wiesz o wydarzeniu sportowym i chcesz, żebyśmy o nim napisali? Napisz do nas: redakcja@aktywnakazimierza.pl

XCrider.pl czyli blog motocyklowy nt. CrossCountry

piątek, 5 Maj, 2017 - 16:38

http://xcrider.pl/ to ciekawy blog Tomka Widłaka - jednego z mieszkańców Kazimierzy Wielkiej. Postanowił on, wszystkim fanom jednośladów przybliżyć tę dyscyplinę sportu. Robi to w bardzo przejrzysty sposób, a jego doświadczenie dziennikarskie i wcześniejsza współpraca z branżowymi wydawnictwami sprawia, że bloga czyta się bardzo fajnie. Serdecznie polecamy.

Liga Typerów PLF sezonu 2016/2017

czwartek, 16 Marzec, 2017 - 11:51

Dobiegła końca I edycja Ligi Typerów PLF. W sezonie 2016/2017 najlepiej zaprezentowali się gracze związani z Przemykowem, którzy zajęli całe podium. Zwyciężył Jarek Oracz. Najlepszy wynik jednej kolejki w całej lidze należy natomiast do Dawida Cichego z Cudzynowic

Nasi partnerzy